Статті
03.12.2024

Портативні зарядні станції: як підключити до електромережі

Якщо Ви читаєте цю статтю -  то вже знаєте, що таке зарядна станція і як її обрати.

В іншому випадку –  ознайомитись, будь ласка,  з нашими рекомендаціями по вибору.

Отже, зарядну станцію куплено  – залишилось правильно під’єднати  до неї електричні прибори і бути спокійними на рахунок можливого блекауту.

Існує три способи як це зробити.

Спосіб перший і найпростіший

Під’єднуємо зарядну станцію в електричну мережу. Всі  електричні прибори (холодильник, телевізор, газовий котел, освітлення, тощо) під’єднуємо  до розеток станції за допомогою фільтрів-подовжувачів.

При цьому не забуваємо, що сумарна потужність всіх електричних приборів не має перевищувати загальної потужності станції. 

Включаємо -  спочатку станцію, потім – по черзі – електричні прибори.

В разі відсутності електрики станція автоматично перемкнеться  в режим автономної роботи, а в разі появи напруги в електричній мережі  – перейде в режим заряду. 

Майте на увазі – автоматичне переключення відбувається в станціях, які мають режим EPS – їх більшість.

В іншому випадку – включення/ виключення буде потрібно робити вручну.

Спосіб  має два недоліки – необхідність додаткових витрат на фільтри-подовжувачі та обмеження у вільному  пересуванні квартирою або будинком через наявність електричних кабелів на підлозі.

Спосіб другий – тільки для ознайомлення

Вимагає правильного монтажу комунікаційного обладнання в електричній щитовій будинку або квартири – наявність автоматичних вимикачів на вході, та  комутації окремих  груп електроспоживання та внутрішньої розводки кабелями відповідного перерізу.  Наводимо типовий вигляд  електрощитової в одній з новобудов Київської області. 

Якщо автомати груп у щитовій  відсутні – цей спосіб підключення зарядної  станції Вам не підійде.

В іншому випадку - заряджаємо станцію. Далі -  вимикаємо спочатку центральний автомат, потім всі автомати груп споживачів. Зарядну стацію під’єднуємо до розетки, а вихід зарядної станції  – до іншої розетки. Таке підключення відбувається за допомогою електричного кабелю, з обох боків якого знаходиться вилка.

При вимкнутому загальному автоматі – вмикаємо автоматами окремі групи споживачів –  які є для нас критичними  - холодильник, газовий котел, освітлення, телевізор. Якщо 

важко розібратись  який автомат відповідає за яку групу – просто  вимкніть з розетки прибори з високим енергоспоживанням – бойлер, електронагрівач, мікрохвильову піч, пральну машину, кондиціонер і увімкніть всі автомати, окрім центрального.

Тепер Ваші прибори  живляться від зарядної станції.

В разі включення загального електричного живлення маємо вручну зробити всі ті самі дії в зворотній послідовності – вимкнути автомати, від’єднати зарядну станцію, увімкнути автомат вводу, увімкнути автомати груп споживання, зарядити станцію.

Спосіб вимагає чіткої послідовності у виконання зазначених дій, можливо, в умовах відсутності природнього освітлення – тож рекомендуємо мати ліхтарик напохваті. Основним недоліком такого способу, окрім чіткої послідовності  при включенні/ виключенні є велика вірогідність перевантаження автомату, який відповідає за підключену розетку. Тепер все навантаження, яке раніше розподілялось на групи споживачів, припаде на нього. Окрім того, у випадках одночасного підключення великої кількості електричних приборів, перевантаженим може бути і електричний кабель, який живить розетку. Тому цей спосіб є не тільки складним, а й найбільш небезпечним. Отже ми можемо з ним тільки ознайомити, але не рекомендувати.   

Спосіб третій і найбезпечніший

І повністю автоматизований – зарядна станція підключається до електричної мережі квартири/ будинку за допомогою додаткового устаткування - АВР (автомату вводу резерву).  Він автоматично перемикне живлення електричних приборів на зарядну станцію в разі відсутності напруги в мережі і так само ввімкне станцію в режим заряду, а прибори в режим нормального споживання при появі електрики. 

Недоліком такого способу є додаткові витрати на  АВР (приблизно три тисячі гривень в цінах листопада 2024 року) та оплати послуг спеціаліста-електрика.

В усьому іншому – «підключив і забув».  Нагадаємо тільки про загальну потужність електричних приборів, яка не має перевищувати потужності зарядної станції. Також, зауважимо, що цей спосіб підключення можливий  тільки для однофазної мережі. 

Підсумовуючи  - тепер Ви обізнані – як правильно підключити електричні прибори до зарядної  станції та убезпечити свою сім’ю від блекауту. Переконливо радимо перед підключенням проконсультуватись з спеціалістом, який має відповідну кваліфікацію, а при наявності найменших сумнівів у правильності своїх дій – доручати це професіоналам.

Портативні зарядні станції: як підключити до електромережі